Czym jest potencjometr i jak prezentuje się jego zasada działania? Jakie mamy typy potencjometrów?

Potencjometr jest rezystorem zmiennym, jego wartość można zmieniać metodą mechaniczną. Posiada trzy wprowadzania, po jednej z każdej strony elementu oporowego, kolejne zaś podłączenie jest do ślizgacza, jest w stanie on przesuwać się po ścieżce oporowej. Nazwa potencjometr wzięła się od jego funkcji regulowania potencjału.

Potencjometry możemy produkować w różnych wykonaniach, ważne jest przyszłe wykorzystanie. Potencjometr tablicowy nadaje się do montażu, przykładowo na płycie czołowej. Powinniśmy go zamontować za pomocą nagwintowanego kołnierza oraz nakrętki. Czasem zamontowuje się go trochę inaczej, kątowo na płytce, a jedynie oś przechodzi przez płytę czołową. To potencjometr obrotowy wraz ze ścieżką oporową, jaki ma kształt kulisty, ma również oś, jaka ruchem obrotowym jest w stanie przesuwać ślizgacz. Jak jest to potencjometr suwakowy, to ścieżka zrobiona jest w postaci linii prostej.

kable

Autor: mangtronix
Źródło: http://www.flickr.com

Do mniej skomplikowanych, łatwiejszych zastosowań należy wykorzystywać tani węglowy materiał oporowy, ale bardziej wymagające muszą mieć cermet, jaki przewodzi tworzywo sztuczne. Potencjometr precyzyjny to model potencjometru tablicowego. Wytwarza się go w dwóch podstawowych wykonaniach. Jednym z nich jest wieloobrotowy, plus trakt oporowy z nawiniętego drutu, pozwala on na bardziej skrupulatne ustawienie. Drugi z nich – jednoobrotowy, z torem z plastiku przewodzącego. Posiada sporą rozdzielczość i spory czas życia, może być używany jako czujnik kąta.

Hej, spójrz na stronę (www.gpi-tanks.com/pl/)!, to okazja, że znowu tak szybko dodali w tamtym miejscu coś aż tak ciekawego, trzeba to koniecznie sprawdzić!

Potencjometry dostrojcze, definiowane też trymerami wytwarzane są z węglową albo cermetową ścieżką oporową.

Bardzo często są one bardziej małe niż potencjometry tablicowe, nie posiadają dodatkowo osi i kołnierza gwintowanego, stawia się im także skromniejsze wymagania mechaniczne. Trymer ma niezbyt długi czas życia, bardzo często tylko 200 obrotów. Wynika to z tego, iż ma miejsce bardzo duży odcisk ślizgacza do warstwy oporowej w miejscu styku, dlatego ażeby móc mieć znaczną stabilność. Trymery mają występowanie w swoich typach. Jedne ma tor prostolinijny i dość długą nagwintowaną oś która przesuwa ślizgacz, zaś inny ma tor obrotowy, a ślizgacz przesuwany jest za pomocą ślimaka. Jak więc widzimy, ażeby zakupić odpowiedni potencjometr dla naszych potrzeb musimy się zastanowić, jakie będzie on miał zastosowanie. Jak wybierzemy najlepszy, nasz potencjometr będzie nam służył przez bardzo długi okres czasu.