Posiadanie własnej działalności, czyli jakie zadania spoczywają na pracodawcy

Swój biznes to dobry sposób na to, by realizować swoje pasje, a równocześnie uniknąć trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Warto pamiętać, że na chwilę obecną naprawdę trudno jest znaleźć pracę, a swój biznes może zagwarantować stałe źródło dochodu. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że swoja firma to bardzo dużo obowiązków, które w każdym przypadku ciążą na osobie , która decyduje się na zatrudnianie pracowników.

Pracodawca

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
Obowiązki pracodawcy ściśle określa Kodeks Pracy. Odnoszą się one jednak tylko do tych osób, które zatrudnia się na podstawie umowy o pracę. Umowy cywilnoprawne, a więc umowy o dzieło oraz zlecenie nie podpadają pod przepisy Kodeksu Pracy – MEDIA IT sp.z o.o..

Interesująca wiadomość? Jeżeli tak uważasz, poza tym wejdź na ten odnośnik – odnajdziesz znacznie więcej w ofercie (http://www.mennicapoznanska.com/kategoria/numizmaty/), która dotyczy omawianej tutaj tematyki.

To właśnie w związku z tym nie są one tak dobre dla pracownika, jak najlepsza umowa o pracę. Obowiązki pracodawcy muszą być realizowane. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z odpowiedzialnością w postaci między innymi konieczności wypłacenia odszkodowania. Najważniejszym obowiązkiem jest rzecz jasna wypłacanie zatrudnionemu przez siebie pracownikowi pensji. Należy pamiętać, że każdemu, kto świadczy na naszą rzecz pracę przysługuje wynagrodzenie. Pracodawca ma też obowiązek udzielić pracownikowi płatny urlop. Jego długość wynika również z zapisów Kodeksu Pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest także odprowadzanie składek ZUS. Warto wiedzieć, że za spóźnioną wpłatę naliczane będą odsetki. Kalkulator odsetek ZUS to proste narzędzie, które pozwoli w krótkim czasie i bez niepotrzebnych problemów obliczyć należne odsetki. Kalkulator odsetek ZUS znaleźć można bez niewielkiego nawet problemu w sieci. Dostępny jest zupełnie za darmo. Urządzenie jest niezwykle proste i nie wymaga niewielkiej nawet specjalistycznej wiedzy – obowiązki pracodawcy.

podatki

Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo dużo firm boryka się z podatkiem VAT. Na szczęście korekta VAT jest możliwe. Korekta VAT stosowana jest wtedy, gdy z jakiegoś powodu popełnione zostały błędy i okazało się, że VAT został naliczony błędnie. Powinno się jednak wiedzieć, że wiąże się to z konkretną procedurą i kontaktem z Urzędem Skarbowym. A to nigdy nie należy do miłych – kiedy konieczna jest korekta vat. Lepiej więc troszczyć o to, by VAT był naliczany odpowiednio.