Poradnik po świecie podatków

Każdego roku setki młodych ludzi rozpoczyna pierwszą pracę. Pomijając to, czy jest to tymczasowa fucha na umowę śmieciową, czy umowa o pracę (ciągle duża rzadkość), każdy powinien znać kilka istotnych wiadomości, związanych z systemem fiskalnym. Są przecież na świecie 2 rzeczy, przed którymi nikt nie ucieknie: podatki i zgon.

Każdy młody zatrudniony przekona się o tym, gdy zobaczy, ile kasy zabiera się z jego wynagrodzenia.

PIT 36 – rozwińmy skrót: Personal Income Tax. Takie coś musi płacić każdy mieszkaniec Polski, który nie posiada prywatnej działalności biznesowej. Ale czym jest tajemnicza liczba? Otóż jest to nazwa formularza podatkowego. Jeżeli odprowadzasz podatek dochodowy na własną rękę, musisz złożyć właśnie ten dokument.

Dokumenty

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

PIT 37 – ten kwestionariusz jest odpowiedni dla podatnika, za którego składki i podatki uiszcza pracodawca. Przykry dowód na nieufność do podatnika, ponieważ mimo faktu, że za niego się odprowadza podatki, jest przymus, by osobiście wytłumaczyć swoje dochody i podatki. Zobacz więcej na evido.pl.

VAT – jak już pewnie zwróciliście uwagę, literka T zwykle symbolizuje wyraz Tax. Następne 2 słowa to Value Added. Jest to podatek niebezpośredni, który płaci każdy, kto płaci za dowolny towar w sklepie. W Polsce istnieje parę stawek należności VAT, największa wynosi 23 procent.

Akcyza – to specjalna danina, która gwarantuje budżetowi państwa spore przychody. Akcyza to podatek, przez który benzyna i alkohol są tak drogie.

ZUS – wielki moloch, który odpowiada za płacenie różnego typu zapomóg. To właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał większość twojej emerytury.

Jeśli zaintrygowała Cię przedstawiana w niniejszym artykule tematyka, zobacz treść na stronie (http://www.iurico.pl/branze/budownictwo-i-materialy-budowlane/), którą prawdopodobnie także uznasz za pomocną.

Każda osoba, który posiada umowę o pracę, może być pewien, że zatrudniający płaci odpowiednie składki do tej instytucji.

Urlop – pożądana przez wielu rzecz, gwarantowana tylko w wypadku umów o pracę. Pracujący na tzw. kontraktach śmieciowych mogą obejść się smakiem.