Po co firmie ISO? Vademecum dla początkujących właścicieli firm – czytaj więcej

To częsta sytuacja, iż młodzi przedsiębiorcy korzystają z usług specjalistów (prawników, księgowych), od których oczekują pomocy i rady, w jaki sposób ożywić swój biznes, dobrze zainwestować gotówkę i spełnić wytyczne określonej normy i podnosić jakość w przedsiębiorstwie. Dobrze jest skorzystać z usług profesjonalnego doradcy, który będzie nie tylko wdrożeniowcem ISO, ale będzie potrafił doradzić, jak wybrać metody działania dopasowane dokładnie do profilu firmy. Dobry konsultant zastosuje rozwiązania, które zdały egzamin już u innych.

Certyfikaty typu ISO albo IFS są certyfikatami, jakie odpowiednio używane pomogą rozsądnie powiększać się danej firmie. Certyfikacja ISO jest nadaniem firmie oficjalnego zapewnienia, że dany produkt lub usługa są adekwatne do określonych norm prawnych (sprawdź więcej). System zarządzania jakością ISO to unormowany system zarządzania jakością, środowiskiem lub żywności, jakich standardy formułuje MON (a w naszym kraju Polska Komisja Normalizacyjna). Dzięki niemu udało się wprowadzić uniwersalny symbol jakości, jaki jest rozpoznawalny i obowiązuje na całym świecie.

szkolenie

Źródło: pixabay

ISO wyznacza się w oparciu o 8 głównych zasad jakości. Certyfikat (zobacz więcej certyfikat higieniczny) ISO wydaje Polskie Centrum Akredytacji i sporo jednostek na obszarze naszego kraju. Obecnie obowiązujące zasady ISO stanowią jedyną prawomocną normę jakości, inne znane „symbole jakości”, często są narzędziem marketingowym i przedsiębiorca może je po prostu zakupić. Przedsiębiorstwa i produkty z nadanym certyfikatem ISO, są respektowane na całym globie. Spełnienie najwyższych norm ISO jest współmierne z oferowaniem usług najwyższej jakości, podobnie z certyfikatem IFS. Dzięki oznaczeniu certyfikatem, firma może zyskać większe zaufanie partnerów biznesowych.

Warto pamiętać, iż pewne certyfikaty tego typu, na przykład IFS, obowiązują przez rok, jeśli właściciel firmy chce prolongować jego czas obowiązywania o następny rok, trzeba przeprowadzić kontrolny audyt (). Wprowadzony i dopracowany system zarządzania jakością ISO pozwala zapewnić zdolność przedsiębiorstwa do ciągłego dostarczania produktów jakie spełniają oczekiwania kontrahentów i wymagań ustawowych i innych, do których firma się zobowiązała.