Jak należy zainstalować kocioł z olejowym ogrzewaniem? O czym musimy pamiętać?

W jednorodzinnych domach z ogrzewaniem olejowym, bardzo często kocioł powinniśmy lokalizować w piwnicy albo na parterze budynku. Najbardziej nowatorskie kotły olejowe są w stanie być też instalowane w kuchni, ale w takich okolicznościach pomieszczenie powinno pełnić właściwe warunki.

Budując nowym dom, najkorzystniej zatroszczyć się o to, ażeby znalazło się w nim specjalne pomieszczenie, które jest przeznaczone na kocioł i magazyn oleju. Takie miejsce musi być jednak przygotowane zgodnie z różnorodnymi wymogami. Jak w budynku zamienia się na przykład kocioł na nowy olejowy, to powinniśmy zatroszczyć się również o lokalizacje na zbiornik oleju.

pożar

Autor: Oregon Department of Forestry
Źródło: http://www.flickr.com

Po wymianie węglowego kotła na olejowy pomieszczenie wykorzystywane dotychczas na skład opału możemy wykorzystać na magazyn oleju. W określonych sytuacjach w trakcie zamiany kotła na olejowy i próbę odnalezienia miejsca na zbiornik paliwa problemem może się okazać złe dopasowanie jego gabarytów do drzwi potencjalnego magazynu oleju. Zbyt wąskie mogą uniemożliwić żeby wstawić go do pomieszczenia, zaś poszerzenie ich nie zawsze jest łatwe. Nie wolno nie pomyśleć o instalacjach przeciwpożarowych (więcej tu: https://www.mercor.com.pl/pl/produkty/oddymianie-grawitacyjne/klapy-wentylacyjne/) jak np. – instalacje przeciwpożarowe na terenie wrocławia. Jak są w ścianie nośnej, to przed ich zwiększeniem powinniśmy zasięgnąć recenzji konstruktora. Zamiast powiększać drzwi, możemy też zdecydować się na baterię mniejszych zbiorników, jakich wymiary staną się właściwe, a ogólna pojemność wystarczająca będzie do zapewnienia stałego zasilania kotła przez cały sezon grzewczy.

Dobrze wiedzieć, że temperatura zapłonu oleju opałowego to 70-120 stopni Celsjusza, tak więc zaliczyć go należy do trzeciej klasy palnych cieczy. Przepisy definiują, aby magazyn oleju na opał o temperaturze zapłonu powyżej 55 stopni Celsjusza zlokalizowany był w piwnicy, albo na niżej położonej kondygnacji nadziemnej budynku. Jednocześnie takie wewnętrzne ściany i stropy muszą mieć przeciwpożarową klasę EI120, natomiast drzwi EI60. Powinniśmy wziąć pod uwagę jak najbardziej solidne instalacje przeciwpożarowe. Jak mamy dom we Wrocławiu to na pewno najlepiej skorzystać z najbardziej niezawodnej usługi, jak instalacje przeciwpożarowe (przekonaj się co ma do przedstawienia Mercor Polska) Wrocław . Dzięki temu mamy pewność, że nasza instalacja będzie właściwie podłączona i solidnie zabezpieczona. To przecież niezwykle istotne, ponieważ od tego zależy nasze bezpieczeństwo.