Jak dużo wspólnego z typowo dziecinnymi zabawami mają supernowoczesne technologie wytwarzania prototypów

Jednym z najbardziej ulubionych młodzieńczych zabaw jest lepienie bałwana. To zajęcie staje się niekiedy na tyle zajmujące i przyjemne, że zdarza się, że nawet rodzice włączają się w tworzenie tej nieco niezgrabnej sylwetki. Z kolei rzeczoną czynność można byłoby przyrównać do jednej z metod zaawansowanych technologii wytwarzania. A mamy w tym miejscu na uwadze tzw. szybkie prototypowanie, a konkretniej selektywne spiekanie laserowe.

druk 3s

Autor: ciron810
Źródło: http://www.flickr.com

Do procesu wytwarzania używa się specjalnego proszku, więc porównanie ze śniegiem wydaje się pozostawać zupełnie uzasadnione.
Jeżeli będziemy dalej poddawać pod dyskusję określony w temacie temat, to szybko dostrzeżemy, że podobieństw jest jeszcze więcej.

Jeśli ten artykuł Cię interesuje, to wejdź na ten link – znajdziesz tam użyteczny serwis (www.moje-auto.pl/), który zapewne uznasz za godny uwagi.

Zarówno łączenie śniegowych kul w bałwana, jak i selektywne spiekanie laserowe trzeba byłoby wliczyć do tzw. procesów addytywnych. Podczas wytwarzania modelu dostarcza się tylko budulec, z którego powstaje dana rzecz (tu szczegóły: drukarki3d.pl).

Co innego tzw. techniki ubytkowe, czyli takie, kiedy materiał poddaje się obróbce takiej jak szlifowanie czy wiercenie. Z kolei ta technologia bywa bardzo dobrze znana rzeźbiarzom, którzy z drewna dębowego są w stanie stworzyć najprawdziwsze cudeńka. A wracając do naszych przykładów wziętych z życia naszych córek i synów trzeba byłoby przytoczyć jeszcze jedno exemplum. A tym razem odwołamy się również do prostego, a zarazem oczywistego przykładu.
Weźmy więc pod uwagę zupełnie prostą czynność, jaką pozostaje robienie pieczątki z ziemniaka. Wymyślony wzór powstaje tutaj poprzez wycinanie kawałków bulwy ziemniaczanej i już po upływie kilkunastu minut pieczęć jest gotowa do użycia. A przy okazji zauważmy, że osoby pełnoletnie również zajmują się całkiem podobnym zajęciem. Wykonywanie rzeźb w warzywach i owocach krajowych nosi nazwę carvingu, a moda na tego typu hobby, a niekiedy nawet na pracę zarobkową, przywędrowała do nas z krajów azjatyckich – to tak na marginesie (informacje: technologie druku 3d).

model 3d

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com

Pomimo tego że selektywne spiekanie laserowe pozostaje nową technologią, to jeszcze w jakimkolwiek wypadku nie wyparło tych tradycyjnych, czyli bardzo dobrze znanych nam metod, które mają się całkiem dobrze. Ultranowoczesne technologie potrzebują trochę czasu na upowszechnienie się – przecież każdorazowe wprowadzenie nowości wymaga tego, żeby zatrudnić profesjonalistów, którzy znają temat od podszewki i dodatkowo są w stanie obsłużyć skomplikowaną aparaturę. A do tego dodajmy jeszcze jeden fakt: za sprzęty wykorzystywane w trakcie pracy trzeba rzecz jasna zapłacić fortunę.