Typy badań związanych ze spawaniem. Przeczytaj i korzystaj!

Spawanie jest na dzień dzisiejszy jedną z najpopularniejszych metod łączenia ze sobą materiałów. Zwykle sposób ten stosowany jest do powierzchni wykonanych z metalu. Spawalnictwo jest całą dziedziną, posiadającą swoją metodologię i przyrządy.

spawanie metali

Autor: Paul Lindsey
Źródło: http://www.flickr.com

Spawalnictwo nierzadko znajduje wykorzystanie w budowlance, gdzie najczęściej jest konieczność łączenia ze sobą metalowych elementów konstrukcyjnych. Z tego powodu spawanie (zobacz pilow plate) jest zadaniem wiążącym się ze sporą odpowiedzialnością, bowiem na takich spawach niejednokrotnie opiera się całość konstrukcji obiektu. Dlatego w spawaniu obowiązuje szereg norm, których należy zawsze przestrzegać. Normy te zobowiązują na przykład do przeprowadzania specjalnych badań spawanych powierzchni. Badania takie przeprowadzane są na różnych etapach – przed spawaniem, w trakcie i po. Niezwykle istotne jest również badanie spawów po zakończeniu ich naprawy.

Badania polegające na obserwowaniu

Badania wizualne są podstawową formą badań obowiązujących w spawalnictwie. Jak sama ich nazwa wskazuje, badania takie opierają się na gruntownej obserwacji materiału dla określenia jego trwałości i poprawności stworzenia. W swojej najbardziej podstawowej formie badania tego rodzaju prowadzone są za pomocą nieuzbrojonego oka, wówczas oczywiście niezbędnym warunkiem jest jak najlepszy wzrok osoby przeprowadzającej badanie (zobacz: oferta naszej firmy) Robi się to także z wykorzystaniem narzędzi optycznych takich jak na przykład rozmaite mikroskopy. Jednym z najważniejszych warunków poprawnego przeprowadzania badań wizualnych jest zapewnienie właściwego oświetlenia w pomieszczeniu.
Pozostałe badania

spawanie na placu budowy

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com

Po badaniach wizualnych zazwyczaj następuje czas na badania penetracyjne. Badania tego rodzaju służą do wykrywania ewentualnych otworów i pęknięć w badanym materiale, co znajduje zastosowanie najczęściej przy powierzchniach spawanych. Do takich badań niezbędne są dodatkowe narzędzia. Do szczelin w tworzywie wprowadza się specjalne ciecze nazywane penetrantami. Później usuwa się nadmiar tej substancji z badanego materiału. Za pomocą specjalnego wywoływacza ocenia się liczbę i kształt dziur i pęknięć w materiale. W ten sposób można więc na przykład ocenić, czy obecne pęknięcia nie są zagrożeniem dla całości konstrukcji.