Na czym nie warto oszczędzać?

Oszczędzanie – rzecz bardzo istotna. Jednakowoż, nie zawsze taka forma szanowania oszczędności się opłaca. Można oczywiście zaoszczędzić na jedzeniu, na środkach chemicznych, na autobusach czy paliwie udając się do pracy na dwóch kółkach, nie wolno jednocześnie w tym temacie przekroczyć kilku granic, kilka dziedzin, w których oszczędzanie zamiast się opłacać sprowokuje nam kłopoty. O których dziedzinach mowa?

oszczędzanie pieniędzy

Autor: 401(K) 2012
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim nie oszczędzajmy na swojej edukacji. Może brzmi to dość niejasno, ale postaram się objaśnić to zagadnienie. Weźmy na przykład jakieś nasze zainteresowanie, pasję, jaką chcemy rozwijać. Wierzymy, odczuwamy podświadomie, że to jest nasze przeznaczenie, jakie nie dość, że może nam pozwolić godnie żyć, to gwarantuje coś ważniejszego: zadowolenie z tego, co się robi. Ale jak wszyscy wiemy, pasja to niemały koszt, tak więc kiedy pojawia się kwestia kupna nowej książki czy szkolenia, szybko analizujemy, ile nas to wyniesie i… często rezygnujemy. To złe podejście, na pasji, naszym zawodowym spełnieniu nie powinniśmy oszczędzać. Inwestycja w siebie, to najbardziej obiecujący prognostyk na przyszłość.

Nie powinniśmy również rezygnować z ubezpieczeń. Wiele osób to lekceważy, twierdząc, że przecież nic się nie stanie, że nie warto myśleć o przyszłości, że przecież nawet jak coś się wydarzy, to sobie poradzimy. A za parę miesięcy zjawia się niespodziewanie nieszczęście (wypadek, czynnik losowy, powódź) i… jest płacz i niedowierzanie. Miejmy więc na uwadze, że ubezpieczenie jest naszą pewnością na przyszłe lata. Ubezpieczenie majątku zdrowotne czy turystyczne czy inne dostępne choćby w markecie ubezpieczeń, to polisa, którą warto posiadać.

No i także nie możemy oszczędzać na naszych pociechach. Dzieci mają głowy pełne pomysłów, mają w sobie euforię i pasję, którą powinniśmy umożliwić im ją rozwijać. Jeśli widzimy, że nasze dziecko coś angażuje nie odmawiajmy mu możliwości poszerzania nowej wiedzy. Pragnie jakiejś książki czy grę, jaka rozwija wyobraźnię? Kupmy! Marzy, żeby pojechać w jakieś miejsce? Zabierzmy go tam! Oczywiście, nie mówimy tu o kaprysach, lecz o rozsądnym gospodarowaniu dziecięcym entuzjazmem, takie coś bowiem może przerodzić się w prawdziwą pasję życiową naszego dziecka.

Zainteresowały Cię notki opisane w naszym wątku? Jeżeli tak, to czytaj także jpk 2018 zbliżone informacje, tyczące się tego sektora. Przejdź do kolejnej witryny.

Na pewno każdy z nas trochę oszczędza, to przecież zupełnie zwyczajne. Na brak oszczędzania mogą sobie pozwolić chyba jedynie bogacze. Jednocześnie, warto szanować pieniądze na rzeczach błahych, codziennego użytku, a z drugiej strony nie oszczędzać na prawdziwie ważnych sprawach, które mogą przynieść konkretne efekty w przyszłości.