Materiały do budowy płyt nagrobnych. Wszystko, co chcesz wiedzieć

Niektóre zakłady kamieniarskie stosują kamieniarstwo jako prawdziwą sztukę i dają temu wyraz w swoich projektach. Troszczą się o to, by firmowane przez nich projekty odznaczały się niespotykanym wzornictwem oraz dokładnym szlifem. Nasze nekropolie z każdym rokiem ulegają zmianie i zaskakują coraz ciekawszym zestawieniem form i kolorów płyt nagrobnych. Który kamień kupić i kiedy postawić płytę?

cmentarz

Autor: stephen jones
Źródło: http://www.flickr.com
Sporo przedsiębiorstw spod znaku kamieniarstwo Warszawa robi nie tylko estetyczne płyty nagrobne na zamówienie, ale też wcześniej służy poradą oraz oferuje duży obszar usług związanych z szeroko pojętym kamieniarstwem – uzupełnianie brakujących lub uszkodzonych liter lub zmiany nagrobków (ile kosztuje kamieniarstwo w Warszawie). Czasem można zrobić kilka prac, żeby przywrócić nagrobkom określony styl. Można to uzyskać przez delikatne elementy, jak na przykład kamienne wazony, lampy nagrobne czy zdjęcia portretowe. Kamieniarstwo Warszawa ma bardzo pokaźne – konkurencja na rynku w tym mieście jest spora, dlatego najlepsze przedsiębiorstwa produkują płyty w szerokiej gamie naturalnych tworzyw, ale najczęściej produkują płyty granitowe oraz z marmuru i piaskowca, szczególnie nagrobki dziecięce – tborkowski.pl/nagrobki-dzieciece/. Marmur, z uwagi na jego cechy i klimat naszego kraju, wykorzystywany jest stosunkowo rzadko jako materiał budulcowy płyt nagrobnych, ponieważ bardzo szybko ulega zniszczeniu. Granit z kolei jest bardzo popularny. Wysoka wytrzymałość i wysoka jakość, z której już od wielu lat słynie granit i jego walory wizualne i wysoka estetyka, przysparzają mu sporej ilości fanów, jak również sprawiają, iż materiał ten znajduje mnóstwo zastosowań. Zwykle stosowany jest szczególnie granit (zobacz granit) – kamień bardzo trwały, bez względu na pochodzenie. Obok marmuru i granitu jest dodatkowo piaskowiec. Ten kamień także jest świetnym materiałem na ogromne krypty lub nagrobki dziecięce, lecz wymaga dużo pielęgnacji.

Wśród pracowników firm kamieniarskich jest wiele różnych zdań jeśli chodzi o czas postawienia nagrobka. Przyczyną jest pracująca ziemia, która wymaga czasu na prawidłowe ubicie i stwardnienie. Uważa się, iż czas od pochówku do zrobienia nagrobka to 6-12 miesięcy. Gdy nagrobek nakładany jest na piwnicy, nie ma potrzeby odkładania jego montażu.