Czym zajmuje się elektronik?

Elektronik jest to osoba odpowiedzialna za reperację rozmaitego rodzaju urządzeń elektronicznych, ich instalację oraz konserwację.
Elektronik trudni się więc sprzętem i jego oprogramowaniem w pracowniach produkcyjnych lub usługowych (w tym ostatnim przypadku elektronik wyrusza do klientów w celu reperacji urządzeń w ich mieszkaniach).

światło

Autor: GOCLEVER
Źródło: GOCLEVER

Elektronik bywa także konstruktorem, kontrolerem jakości, a także sprzedawcą. Zakres zadań elektronika to m.in. montaż, naprawa sprzętów elektronicznych, testy oraz uruchomienia urządzeń, tworzenie programów komputerowych (w wypadku programisty) i konstrukcja urządzeń. Dla elektronika (zaawansowane moduły pod 5g) zagadką nie będzie nawet takie urządzenie jak generator funkcyjny.
Ażeby być elektronikiem starczy ukończyć szkołę średnią o takowym profilu, jednak wskazana jest kontynuacja edukacji na wyższej uczelni (kierunki: elektronika, robotyka, mechanika etc.). Zagwarantuje to nie wyłącznie wyższe zarobki, lecz również szersze możliwości – wielu chlebodawców wręcz wymaga tytułu inżyniera. Nieodzowna jest wiedza z zakresu elektroniki praktycznej i teoretycznej, biegłość w naprawie przeróżnego typu sprzętów (w zależności od specjalizacji, jednak przeważnie jest to sprzęt komputerowy), sztuka lutowania, znajomość angielskiego na poziomie umożliwiającym zrozumieć dokumentację techniczną. Nieodzowne może być również posiadanie prawa jazdy kategorii B.

Elektronik z pewnością powinien być zainteresowany technologicznymi nowinkami, monitorować na bieżąco najnowsze trendy. Bardzo istotne są też z pewnością zdolności manualne, spostrzegawczość, cierpliwość i systematyczność.