Czy praca zawodowa po zakończonych studiach jest zależna od kierunku studiów?

Nie ma chyba ścieżki zawodowej, która spełniałaby wszelkie warunki gwarantujące sukces zawodowy w przyszłości. Każdy los usiany jest różnorodnymi pułapkami|zagrożeniami i nawet człowiek, co kończy specjalizację medyczną może się spodziewać problemów, choć przyjęło się, że to raczej niemożliwe, że przecież lekarz właściwie zawsze zdobędzie zatrudnienie.

Wykład

Autor: Monmar Comunicació
Źródło: http://www.flickr.com

Uczciwie musimy powiedzieć jednak, iż tak istotnie jest, gdyż same praktyki i staże na studiach medycznych do czegoś służą, niemniej są inne, dość prestiżowe kierunki studiów, o jakich zwykło się mówić, iż praca po nich jest pewna. Czy rzeczywiście?

Od kilku lat głosi się, że studia informatyczne to pewna przyszłość, wyśmienita praca (nine-box hr) i wysokie zarobki. Jak błędne to pojmowanie rzeczywistości możemy dowiedzieć się czytając ogłoszenia w stylu: szukam pracy informatyk, informatyk podejmie ciekawą pracę, zdolny informatyk szuka pracy… Co prawda, wielu z nich odnajduje pracę w wielu różnych działach. Więcej info o pracy dla informatyka znajduje się przykładowo tutaj: poszukiwanie pracy informatyk.

Chłopak przy tablicy ogłoszeń

Autor: Andrew Coles
Źródło: http://www.flickr.com

Od kiedy przecież pojawił się internet to pojawiły się także nowe możliwości, jednocześnie nieprawdziwym jest przekonanie, jakby same studia z informatyki otwierały wrota spełnienia, wielkich zarobków i niesamowitych życiowych profitów. Na to wszystko musimy zapracować dodatkowo, poza samymi studiami. Niech nie myślą Ci, co chcą szybkiej kariery, że wystarczy pochodzić trochę na zajęcia, zrobić coś na komputerze, zdać parę egzaminów (przecież jesteśmy dobrzy z matematyki, więc zdamy), prawda jest taka, iż jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz jeszcze przed studiami wybrać ścieżkę swojej edukacji.

Jak myślisz, którzy programiści są najlepsi? Ci, co wybrali studia informatyczne, ponieważ wiedzą, ponieważ bez trudu przychodzi im nauka przedmiotów ścisłych, ale poza tym wierzą, że „samo się zrobi”, czy Ci, co owszem, także lubią matematykę, lecz jednocześnie od młodego wieku rozwiązywali kolejne programistyczne zagadki? Odpowiedź jest oczywista i nikogo nie może dziwić – jedynie pasjonaci zyskują najlepsze miejsca pracy. I dotyczy to każdej dziedziny, nie tylko informatyki. Wiadomo, są ludzie wybitni, którzy przyswajają wiedzę szybciej niż inni, ale są to wyjątki, a tacy ludzie nie zdarzają się zbyt często.

Reszta musi walczyć o swoje. Jednocześnie, jeśli wybrałeś informatykę (lub inny kierunek), ale wcześniej nie byłeś jakimś wielbicielem danego zagadnienia, to nic straconego. Poświęć po prostu czas na studiach na prawdziwą naukę i rozwijanie naukowej pasji. Potraktuj studia jako jeden z elementów Twojego wykształcenia, staraj się być najbardziej kompetentnym w tym, co robisz,a zobaczysz efekty.