Co muszą mieć chłodziarki, żeby można było w nich trzymać przykładowo materiały łatwopalne?

Większość ludzi nabywa lodówki czy zamrażarki po to, żeby móc w nich trzymać przeróżne produkty związane z żywnością. Są jednak także takie przyrządy, w których naukowcy przechowują o wiele ciekawsze rzeczy.
Przykładowo lodówka laboratoryjna czy szafa chłodnicza umożliwiają bezpieczne magazynowanie produktów czułych na temperaturę, materiałów wybuchowych (chłodziarki laboratoryjne z ATEX) oraz łatwopalnych.

lodówka laboratoryjna

Autor: Alterna
Mogłyby być one zaopatrzone w liczne funkcje pozwalające na optymalne magazynowanie wrażliwych próbek, substancji chemicznych i surowców naukowych. Precyzyjny moduł elektroniczny umożliwia niezwykle dokładną regulację temperatury, a w złączeniu z efektywną izolacją i dynamicznym układem ochładzania, zapewnia najlepsze warunki przechowywania. W asortymencie punktów sprzedaży, które działają w handlu takimi sprzętami, dostępne są chłodziarki laboratoryjne oraz szafy chłodzące o drzwiczkach pełnych albo szklanych.
Komora w tego typu lodówkach laboratoryjnych może zostać wykonana z aluminium oraz ze stali nierdzewnej zgodnej z DIN 14301. Zależnie od wersji, surowcem wykorzystywanym do wyprodukowania obudowy mogłaby być nie podlegająca rdzewieniu stal szlifowana bądź blacha laserowe cięcie blach malowana proszkowo. Wielkość tego typu urządzenia jest uzależniona od danej opcji, zasadniczo mogłyby one przypominać zamrażalnik do zastosowań domowych, jednak mogą być przykładowo szersze.

Co poniektóre wersje mogą być wyposażone w mikroprocesorowy sterownik ciepłoty PID z barwnym, znacznym (5,7”) panelem dotykowym i proste oraz miłe dla klienta rozwiązanie programistyczne. Atutem takiego typu sprzętów jest możliwość podłączenia do sieci Ethernet (umożliwia złączenie wielu urządzeń i zarządzanie nimi z dowolnego komputera).