Lokata w banku – co to jest oraz jakie posiada rodzaje? Kilka słów na ten temat

Każdy posiadający konto w banku z pewnością natknął się na określenie „lokata bankowa” – czym to jednak dokładnie jest? Jakie powstały rodzaje lokat i jakimi elementami się charakteryzuje każda z nich? Czy oprocentowanie lokaty jest w każdym miejscu takie samo? To wszystko i jeszcze więcej dowiesz się z naszego całkiem nowego artykułu!

organizacja

Autor: Ministerio de Cultura de la Nación Argentina
Źródło: http://www.flickr.com

Nasz dzisiejszy temat, a więc lokata bankowa, jest to temat dość szeroki, o którym można bardzo wiele napisać – my dziś jednak skoncentrujemy się jedynie na jej ogólnikowym znaczeniu. Tego typu lokatę mamy możliwość przezwać „depozytem bankowym” – ogólne działanie lokaty polega na przekazaniu na podstawie umowy z danym bankiem jakiejś określonej sumy pieniędzy w formie depozytu. Sam depozyt bywa inwestycją, którą dokonuje klient po wpłaceniu pieniędzy. Należy także traktować lokatę jako swoistą pożyczkę danego klienta dla banku. Istnieją dwa rodzaje lokat (depozytów): lokata terminowa (jej główną zaletą bywa dużo wyższe oprocentowanie, ale trzeba wiedzieć, że nie ma możliwości „od tak” wypłacić z nich pieniędzy) oraz depozyty (wkłady) typu „a vista” (które to są przechowywane na standardowych „bieżących” kontach i rachunkach bankowych. Ich największą zaletą jest to, że mamy cały czas dostęp do własnych funduszy oraz możemy je po wypłacać w każdej chwili).

Co zaś dotyczy samego oprocentowania, no to jak na pewno wielu zauważyło jest to temat dość zmienny, gdyż każdy bank, każda usługa (dyrektor finansowy outsourcing) jest oprocentowana w całkowicie inny sposób. Niektóre banki oferują mniejsze, drugie większe oprocentowania lokat, stąd pokazały się porównywarki, które mają dopomóc nam się w tym wszystkim rozeznać.