Co trzeba wiedzieć, kiedy postanowimy uruchomić własną stronę internetową

Internet stał się obecnie wszechobecny, w zasadzie ciężko wyobrazić sobie bez niego życie. W internecie ludzie czytają bieżące informacje, sprawdzają program telewizyjny albo rozkład jazdy.

strona internetowa

Autor: Serge Kij
Źródło: http://www.flickr.com

W wirtualnej rzeczywistości doskonale radzi sobie także handel, już teraz szacuje się, że spora część obrotów firm handlowych pochodzi właśnie z sieci. Tak naprawdę każdy z nas, kto tylko będzie miał trochę chęci, może sobie własną internetową stronę założyć i umieszczać na niej co go interesuje, rzecz jasna w zakresie dopuszczalnym przez przepisy prawa i ogólnie przyjęte normy. Do uruchomienia swojej strony w internecie potrzebne są trzy rzeczy. Na początku, należy zarezerwować odpowiednią domenę, to znaczy adres internetowy, pod jakim serwis będzie dostępny.

Intryguje Cię, jakie były moje źródła (http://osmiornica.eu/)? Więc pragnę namówić Cię, byś wszedł na moją świeżą stronę. Tam dowiesz się wszystkiego.

Najpopularniejsze w naszym kraju są obecnie adresy z końcówką pl, lecz dość często wybierane są końcówki com.pl, com i eu. Oprócz internetowego adresu trzeba będzie swój serwis przygotować w formie zrozumiałej dla przeglądarek internetowych, to znaczy w języku HTML.

w sieci

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Jeszcze jednym istotnym elementem niezbędnym do działania internetowego serwisu będzie zakupienie hostingu, czyli konta na jednym z serwerów, na którym nasza strona zostanie postawiona, i który to hosting będzie gwarantował prawidłowe wyświetlanie. W ofertach hostingowych firm można przebierać do woli i dostosować hosting taki, taki będzie potrzebny (strona). Jeżeli nasza strona dopiero startuje w wirtualnym świecie i nie planuje się większej liczny wizyt, to bez problemów powinien wystarczyć nawet najprostszy z pakietów, który będzie kosztował kilka złotych miesięcznie. Trzeba jednak rozważnie i spokojnie wybrać firmę której zlecimy utrzymywanie strony. Tanie serwery wirtualne niekiedy oferowane są przez mało rzetelne firemki, uruchamiane przez uczniów i studentów. Zachęcają one niską ceną i dużą ilością parametrów, lecz niekiedy poziom wykonywanych usług może postawiać dużo do życzenia. Serwery często pracują mało stabilnie, wieszają się i pokazują błędy, tak więc znacznie lepiej zapłacić kilka złotych więcej i mieć pewność, że wgrane strony otwierać się będą przez cały czas, a wszystkie dane zgromadzone w czasie pracy serwisu nie ulegną zniszczeniu.