Różnorodność sprężyn to także rozmaitość materiałów, z których są tworzone, rozmaitość funkcjonalności i rozmaitość przeznaczeń

Wielorakość sprężyn osiągalna na rynku krajowym mają swoje zastosowanie w zakładzie motoryzacyjnym, lotniczym, meblowym czy też do wyrobów urządzeń. Każde urządzenie elektryczne lub stosowane w gospodarstwie domowym bez sprężyn by zwyczajnie nie funkcjonowały. Długopis by nie pisał, zegarek odmierzający nam czas by nie działał, laptop by nie chodził, a pojazd by stał na ulicy.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com
Sprężyny stosowane są w wielu technologicznych sprzętach, które spełniają określone rolę, żeby działały harmonijnie do różnych mechanizmów. Więc wielorakość sprężyn dostępna na krajowym rynku ma swoje zastosowanie i funkcjonalność w stosunku do rodzaju obciążenia wyróżniającymi się parametrami sztywności czy też (oferta) rozciągłości – producent sprężyn Vanel. Powszechne i niezwykle częstokroć są używane w elementach, których zadaniem jest amortyzacja m.in. w siodełkach rowerowych, wozach czy samolotach.

Tymczasem sprężyny w łóżku umożliwiają komfortowy sen czy sprężyny montowane w meblach służą dobremu działaniu elementów. Sprężyny również stosowane są w medycynie np w sprzętach rehabilitacyjnych, w sprzętach do ratowania życia czy też w (opinie na nasz temat) wózkach inwalidzkich, pionizatorach, aparacie do rehabilitacji, itp.

Mała sprężynka stalowa

Autor: liebeslakritze
Źródło: http://www.flickr.com
Rozmaitość sprężyn to też rozmaitość środków, z jakich są konstruowane. Znamy sprężynę z barwnego tworzywa syntetycznego m.in. jako popularna zabawka dla smyków. Ale są też robione ze stali bądź innego stopu, z mosiądzu czy z brązu. Charakterystyka sprężyn jest zależna od wywierania na nią mocy obciążenia, zatem dzielimy sprężyny na postępowe innymi słowy stożkowe, łamane, liniowe czy degresywne. Wielorakość sprężyn dotyczy także różnorodności funkcji m.in. sprężyny mogą sprzyjać do rozciągania lub przyciągania elementów. Duże zastosowanie jest dzięki różności sprężyn. Sprężyna gazowa używana zwłaszcza w urządzeniach ratunkowych, sprężyna rozporowa, naciskowa, napinana i pierścieniowa, zaworowa, płaska czy kręta, jakie posiadają własne zastosowanie w fabrykach czy też domu.