Praktyczny materiał opisujący istotne zagadnienia – certyfikat ISO 9001, certyfikat ohsas 18001 i deklaracja zgodności CE

W tym artykule zajmiemy się trzema intrygującymi, na pozór nieznacznie skomplikowanymi, ale również ogromnie istotnymi kwestiami. Powiemy sobie o tym co znaczy pojęcie certyfikat ISO 9001, czym jest certyfikat ohsas 18001 a także omówimy sobie sprawę deklaracji zgodności CE.
Na początku wyjaśnijmy sobie pierwszą kwestię. Certyfikat ISO 9001 to jeden z systemów zarządzania jakością, a konkretniej mówiąc jest to norma międzynarodowa, jaka definiuje wymagania które koniecznie powinien realizować system zarządzania jakością.

szkolenie do certyfikacji

Autor: The Forests Dialogue
Źródło: http://www.flickr.com
Norma ta może być rzecz jasna użytkowana przez każde organizacje, instytucje i tak dalej, bez względu na ich typ, obszar działania albo też wielkość. Przede wszystkim norma ta obejmuje spełnianie oraz poznanie potrzeb oraz wymagań Klientów. Norma ta jest oczywiście dokumentnie opisana i objaśniona, dzisiaj możemy w niej wyróżnić osiem zasad, jakie są ukierunkowane na Kontrahenta. Ciekawie na temat na stronie http://www.tuv.com/pl/poland/uslugi/systemy_zarzdzania/jakosc/iso_9001_pl/iso-9001.html.

deklaracja zgodności ce:

Certyfikat ohsas 18001 (czytaj więcejczytaj więcej) to także norma dotycząca zarządzania jakością, a szczegółowiej jest to system zarządzania bezpieczeństwem oraz higieną pracy. Zawiera ona zbiór bardzo ważkich wymagań, jakie musi realizować dana jednostka w sprawie uzyskania certyfikatu zgodności. Norma ta została ogromnie rozlegle opisana, bezsprzecznie jednak obejmuje bardzo ważkie i istotne kwestie, takie jak przykładowo polityka bezpieczeństwa oraz higieny pracy, rozporządzania ryzykiem zawodowym, wymagania prawne albo też zbadanie wypadków przy pracy.

Deklaracja zgodności CE to pewien dokument wystawiany przez fabrykanta danego produktu lub wyrobu, jaki jest zapewnieniem, iż owy artykuł jest słuszny z wymaganiami dyrektyw Unii Europejskiej. Na pewno nie raz spotkałeś się z tym oznakowaniem na wielu różnych artykułach – tak właściwie znaczek ten musi być obecny na każdej rzeczy, jaka jest produkowana i rozpowszechniana w Europie. Jeżeli jakiś towar nie posiada deklaracji zgodności CE to znaczy, że nie został przyjęty do obrotu na terenie Unii Europejskiej.