Oszczędzanie pieniędzy jest naprawdę pożądaną umiejętnością

Czy wiemy jak oszczędzać pieniądze?

Niesamowicie prosto, posiadając comiesięczny dopływ gotówki możemy się zapomnieć oraz zużywać wszystko co do grosza, od czasu do czasu na rzeczy całkowicie zbędne. Dlatego trzeba dzieci już od małego nauczyć, że warto oszczędzać, że warto zawsze przeanalizować czy konkretny zakup jest potrzebny. Kiedy wyuczymy je, żeby z każdego kieszonkowego, jakąś nawet niedużą część wkładały do skarbonki, to w dalszym życiu także będą potrafiły tak postępować, a co się z tym wiąże, będą posiadały wciąż odłożone jakieś pieniądze na tzw. czarną godzinę.

Pewnie że, żeby wyuczyć dzieci takiego działania, wpierw sami musimy tak działać, ale czy zaznaczymy jak to robić? Trzeba zwrócić uwagę na co zdajemy najwięcej pieniędzy oraz przemyśleć, czy naprawdę to wszystko jest nam konieczne. Jeżeli okaże się, że nie możemy zrezygnować z konkretnych wydatków, to należy pomyśleć w jaki sposób je pomniejszyć, np. korzystając z różnorakich wyprzedaży w marketach, a zaoszczędzone raty (zobacz zobaczysz tu) odkładać na bok.

Gdzie przechowywać takie oszczędności?

pieniądze od ręki

Autor: Maik Meid
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy wyrobimy w sobie nawyk oszczędzania, to musimy mieć takie miejsce, gdzie będziemy te pieniądze trzymać, tak żeby wciąż pojawiały się wszystkie razem. Część ludzi chowa je w domu, w przysłowiowej skarpecie, mimo wszystko takie zachowanie wystawia nas na pokusę wyciągnięcia po te pieniądze, gdy zabraknie nam troszeczkę do wyśnionej rzeczy, zamiast poczekać, na lepszy moment, aby ją kupić. Przez to najlepiej schowane pieniądze (odkryj stronę) wpłacać na specjalne konto np. jakie ma bank BGŻ Warszawa, wtedy będziemy posiadali troszkę utrudniony do nich dostęp, a poza tym ich wyjęcie więcej aniżeli raz w miesiącu sprawia stratę odsetek, więc będzie nas to zmuszało, do dokładnego przeanalizowania, czy na pewno potrzebujemy te pieniądze, co ma szansę spowodować, że nie raz zrezygnujemy z ich podjęcia.

Mając oszczędności funkcjonujemy spokojniej

Posiadając nawet nieduże oszczędności, możemy funkcjonować spokojniej, ponieważ będziemy posiadali gwarancję, że w trudnej sytuacji, posiadamy możliwość przez jakiś okres korzystać z tych zasobów, bez konieczności zadłużania się u bliskich. Taka rezerwa ma szansę się przydać w czasie choroby, utraty pracy, a kiedy będziemy mieli dostatecznie wiele, to część z jej zasobów mamy szansę wydać na zasłużone wakacje.