Czym jest cięcie tlenem? Jakie typy gazów do tego możemy wykorzystać? Czy jest to opłacalne?

Cięcie jest procesem rozdzielania materiału na całej jej grubości, określa ją zaznaczona linia podziału, która przeważnie jest prostopadła do powierzchni ciętego przedmiotu. Jest wiele czynników decydujących o wybraniu procesu cięcia. Trzeba oczywiście wziąć pod rozwagę rodzaj i grubość wycinanego materiału. Bez tego tak naprawdę nie możemy określić, jaki oczekujemy efekt naszej pracy. Identycznie jest z długością oraz kształtem linii cięcia. To wszystko ma przełożenie na wymagania odnoszące się do jakości ciętych krawędzi, na jakie bacznie musimy zwracać uwagę. Obowiązkowo też sprawdzajmy możliwości produkcyjne, jednocześnie koszty procesu, bo przecież nie chcielibyśmy przepłacać.

Blacha

Autor: Paul Joseph
Źródło: http://www.flickr.com
Są charakterystyczne metody cięcia blachy, niezwykle dobrą i polecaną jest cięcie (kliknij) tlenem – polecany dostawca blach SSAB. O co w niej chodzi? Polega ona na doprowadzeniu metalu w obszarze cięcia do wartości temperatury zapłonu, powyżej tej wartości mają miejsce reakcje egzotermiczne tlenu z żelazem. Ten proces jesteśmy w stanie dokonywać ręcznie albo w sposób zmechanizowany w różnych pozycjach, także w ciężko osiągalnych miejscach. Najważniejszym elementem przyrządem do cięcia tlenem jest palnik.

Zafascynował Cię prezentowany tekst? Jeśli tak, to zdobądź uzupełniające informacje na to zagadnienie oraz zobacz rzetelne informacje (http://fmk.pl/piora-slimakow/), a zapewne także przykują Twoje zainteresowanie.

Jego zadanie to jest stworzenie płomienia podgrzewającego, a jesteśmy w stanie to osiągnąć przez zmniejszane gazu palnego oraz tlenu w odpowiedniej proporcji oraz doprowadzić do obszaru cięcia koncentrycznego strumienia tlenu tnącego.

Arkusz blachy

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com
Gazy stosowane do cięcia tlenem to acetylen i propan. Acetylen jest stosowany jako gaz palny, ponieważ posiada najbardziej wysoką temperaturę płomienia. Płomień ten jest krótki o jasnym stożku wewnętrznym i najwyższej wartości temperaturowe przy jego końcu. Przez wymianę natężenia przepływu tlenu i acetylenu jesteśmy w stanie zyskać płomień nawęglający, w jakim znajduje się nadmiar acetylenu, ulteniający, z przewagą tlenu i neutralny. Propan natomiast wydziela największą ilość ciepła na zewnątrz płomienia, lecz ma mniejszą temperaturę niż płomień acetylenowy. Propan mniej kosztuje od acetylenu, co więcej nie musi być przechowywany w specjalnych butlach. Propan najlepiej się nadaje do przecinania grubych płyt, o grubości od 100 do 300 milimetrów. Rzeczywiście więc warto skorzystać z tej metody cięcia, bo zapewnia on tak naprawdę skuteczność i w miarę korzystne koszty całego procesu. A to właściwie najbardziej ważne.