Jak robić wydruki, żeby było to opłacalne? Który typ druku okaże się najlepszy?

Jaka istnieje różnica pomiędzy klasycznym wydrukiem offsetowym a tym cyfrowym? Najważniejsza różnica widoczna jest przede wszystkim na rozkładzie kosztów, ponieważ koszt druku czegoś metodą cyfrową jest wyższy niż koszt klasycznego drukowania. Przy tym, cena wydruku tylko trochę ulega zmianie wraz z rosnącym nakładem.

Czym jest druk cyfrowy? Bardzo znamienną cechą tego druku jest fakt, iż materiały, jakie są przeznaczone do druku dostarczane są do urządzenie w formie danych cyfrowych, przez co jest możliwy druk karuzela do sitodruku bezpośredni. Dzieje się tak, ponieważ nie ma formy drukarskiej, co znaczy, że obraz przygotowywany jest od razu w maszynie cyfrowej, tam, gdzie rozpoczyna się drukowanie. Drukarnia, która na stałe chce mieć dużo zleceń, na przykład na foldery reklamowe powinna na co dzień korzystać z druku w formie cyfrowej.

Sprawdź też – druk katowice

przycisk drukowania

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

zawiaduje wiązką laserową, która prześwietla naładowany elektrostatycznie cylinder. Tak utworzony obraz na cylindrze wywoływany jest proszkiem, on następnie trafia na podłoże i za sprawą wysokiej temperatury jest w nie wtapiany. A czym jest druk offsetowy? Tego typu druk charakteryzuje się tym, że koszty wydrukowania pojedynczych sztuk są bardzo małe. Jednocześnie, dość duże są koszty przygotowania od początku produkcji. Należy przygotować blachy do każdej barwy oddzielnie, narządzić maszynę i zadać farbę. W związku z tym rentowność druku offsetowego ma miejsce wtedy, kiedy te wydatki uda nam się zmniejszyć poprzez rozłożenie ich na duży nakład wydruku. Druk offsetowy to inaczej przemysłowa odmiana wydruku płaskiego, gdzie obraz przenosi się z płaskiej formy drukarskiej na podłoże za pomocą cylindra obciągniętego gumą. Istnieją dwa rodzaje druku offsetowego: arkuszowy i rolowy.

Arkuszowy typ polega na przenoszeniu na arkusz farby offsetowej o dosyć wysokim współczynniku lepkości, a później utrwalaniu jej poprzez wsiąkanie oraz polimeryzację. Który wydruk lepiej wybrać? To zależy. Druk cyfrowy jest doskonały tam, gdzie nakłady są na tyle niewielkie, że nie opłaci się stosować druku tradycyjnego. Zaś druk typu offsetowego jest idealny przy nakładach większych, co najmniej kilkuset kopii jednego rodzaju, a także przy wydrukach większych aniżeli format A3.