Jak powinny wyglądać toalety publiczne? Jakiego rodzaju powinno znajdować się tam wyposażenie? Jak powinny być przystosowane dla osób niepełnosprawnych? Zobacz informacje

Jednym z najbardziej istotnych pomieszczeń w obiektach użyteczności publicznej, jakie powinno być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, stanowi toaleta. To miejsce konieczne w codziennym funkcjonowaniu. Tak więc konieczność likwidowania tych barier powinna być najzupełniej normalna dla każdego z nas, ale niestety nie zawsze tak jest.

W dalszym ciągu niestety jest opinia, iż osoby niepełnosprawne to niezbyt duży odsetek wszystkich osób, tak więc jakieś próby, które prowadzą do poprawy komfortu życia tego typu osób są bezzasadne. Wydawać by się mogło, iż sprzymierzeńcem niepełnosprawnych musi być litera prawa. No bo teoretycznie prawo budowlane wyraźnie definiuje, aby tworzyć niezbędne warunki do skorzystania z obiektów użyteczności publicznejosobom niepełnosprawnym, a z pewnością tym, które poruszają się przy pomocy wózków inwalidzkich.

http://www.impeco.pl/

Autor: http://www.impeco.pl/
Źródło: http://www.impeco.pl/

Taka prawda, iż dla takich osób nawet dozownik (kliknij, zobacz, sprawdź) na mydło w płynie powinien być ustawiony w taki sposób, by nie było to kłopotliwe. Zdrowa osoba nawet nie wie w najmniejszym stopniu, jakie to problematyczne korzystać z takich miejsc osobom niepełnosprawnym. Jednakże z przestrzeganiem oraz egzekwowaniem prawa niestety jest różnorodnie, ponieważ świadczy o tym obecny stan. Wystarczy popatrzeć dookoła, a bardzo szybko natrafimy na takie przeszkody, bariery, jakie ograniczają dostępność całych obiektów, w tym niestety toalet publicznych. Dodatkowo, takie trudności zdarzają się nie tylko ludziom niepełnosprawnym, ale też matkom z dziećmi.

Np., przewijak niemowlęcy w publicznej toalecie to nie taka oczywistość, choć jak wiadomo powinno być zupełnie odmiennie. Pomimo że pojawiają się często właśnie takie toalety publiczne, w jakich są przewijaki, nadal nie jest to jednakże zawsze pewne, a tak to w sumie powinn www.impeco.pl/kategoria/dozowniki-mydla (www.impeco.pl/kategoria/dozowniki-mydla)–pagebreak–>

Może za określony czas dogonimy pod tym względem kraje zachodniej Europy i nasze toalety publiczne będą przystosowane do wymagań niepełnosprawnych osób, jak i będą komfortowe i kompletne dla matek z pociechami. Powinniśmy mieć nadzieję, że tak właśnie będzie, bo to niezwykle istotne, choć większość z nas nie odczuwa tego na co dzień. Jak mamy taką możliwość, np. w zakresie decyzji o takich miejscach, to zawsze bądźmy na tak, to naprawdę konieczne dla normalnego funkcjonowania dla wielu osób.