Problem prawny? Zdaj się na profesjonalistów

Rozwód? Proces karny w sądzie? A może nierzetelny partner w interesach? Do kogo zgłosić się w takich sytuacjach: adwokata czy radcy prawnego? Czym się różni sędzia od prokuratora, potrafi wskazać w zasadzie każdy. Z odróżnieniem adwokata od radcy, jest już jednak nieco trudniej. Nie powinno nas to dziwić, albowiem w ostatnich lat dało się zauważyć tendencję do zacierania różnic między tymi zawodami.

radca prawny

Autor: Kevin Napper
Źródło: http://www.flickr.com

Chociaż radca prawny (www.ehsbiznespartner.pl/operat-wodnoprawny-bydgoszcz/) jest zawodem popularnym, to w kraju panuje zaskakująco niska świadomość zakresu pracy w tej profesji. Niekiedy jest mylnie postrzegany jako doradca prawny, który nie bierze udziału w bezpośrednich sprawach. W końcu nadeszła chwila w której uprawnienia radców i adwokatów prawie niczym się nie różnią i radca może nas reprezentować w sprawach majątkowych, rodzinnych i ubezpieczeniowych.

Masz ochotę poznać więcej ciekawych danych na ten wątek? To pokaż szczegóły, które akurat takie informacje posiadają.

Praca radcy prawnego opiera się na ogół na udzielaniu porad prawnych, przygotowywaniu opinii prawnych a także projektów akt prawnych (gdzie znaleźć radcę prawnego?). Należy mieć jednak na uwadze, iż w przypadku sądów, zakres działań radcy prawnego przedstawia się nieco inaczej niż u adwokata. Radca prawny nie może reprezentować oskarżonego w sprawach karnych i karnoskarbowych. I to jest istotna różnica, która dzieli te dwie profesje.

Jak wybrać najlepszą kancelarię adwokacką? Wybór adwokata jeszcze niedawno nie był łatwy. Z zasady był on polecany przez przyjaciół, współpracowników lub rodzinę. W obecnych czasach, każda kancelaria posiada stronę internetową, gdzie możemy poznać jej specjalizację oraz profil świadczonych usług. Z tego względu poszukiwania musimy zacząć od wybrania dobrej kancelarii prawnej, a dopiero wówczas powinien nas zainteresować radca prawny. Godne zainteresowania są przede wszystkim kancelarie duże, prowadzące działalność od dłuższego czasu, które mają już wyrobioną renomę i dbają o swojego klienta.

prawo

Coraz częściej daje się słyszeć głosy o planowanym połączeniu obydwu zawodów w jeden. Ponieważ nasz kraj jest jednym z niewielu państw w Europie w którym spotykamy się z takim dualizmem zawodów prawniczych. W pozostałych państwach europejskich występuje na ogół jeden zawód. W związku z tym w Polsce rozpoczęły się już prace nad ich połączeniem. Czy coś z tego wyjdzie, nie wiadomo.