Czym zajmuje się aktuariusz i w jaki sposób nim się stać?

W dzisiejszych czasach istnieje niezwykle dużo nowych zawodów. Zasadniczo mało kogo ciekawi kwestia, że ktoś pracuje przesiadując na Facebooku. Są również inne różne zawody, które zostały stworzone poprzez potrzeby obecnych czasów. Jednym z nich jest aktuariusz, zajmujący się specjalistycznym funkcjonowaniem na rynku matematyki finansowej oraz ubezpieczeniowej. Zazwyczaj jest zatrudniany przez agencje ubezpieczeniowe.

aktuariusze pozują do zdjęcia

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Jego funkcjonowanie polega na tym, iż używa on rachunek prawdopodobieństwa, by oszacować niebezpieczeństwo danych wypadków oraz wysokość składek ubezpieczeniowych. następnym zadaniem aktuariusza jest obliczenie wielkości zasobów finansowych i sporządza tablice wymieralności.

Masz zamiar pogłębić swą wiedzę? Będzie nam miło, jeżeli w tym celu przejrzysz informacje z serwisu, które dla Ciebie stworzyliśmy w nowym linku.

Aby mieć sposobność prowadzić usługi aktuarialne (polecamy na stronie), należy doskonale znać rachunek prawdopodobieństwa, matematykę finansową, statystykę, demografię oraz parę dziedzin, głównie ubezpieczeniowych. Oprócz agencji ubezpieczeniowych aktuariusz ma możliwość pracy również w innych przedsiębiorstwach, w jakich trzeba profesjonalistów oceniających ryzyko finansowe.

rachunki, finanse

Do podstawowych funkcji aktuariusza należą na przykład ustalanie sum środków ubezpieczeniowych, sprawowanie kontroli aktywów tych zasobów i obliczenie pułapu wypłacalności danego klienta. Szacuje on też sumę zasobów własnych. Poza tym aktuariusz zajmuje się też ustalaniem różnorodnych aspektów ubezpieczeniowych, takich jak przykładowo profil zyskowności oraz ustalaniem konkretnych parametrów ubezpieczenia.

Jeśli myślisz, że nie odnajdziesz w sieci ciekawych informacji, to przekonaj się sam (https://www.smartvest.pl/blog/bezpieczne-pozyczki-pod-zastaw) treści, gdyż można by w nich znaleźć przyciągające uwagę dane na interesujący Cię wątek.

Do kolejnych zadań przynależą też obliczanie procenta ryzyka ubezpieczeniowego. Oblicza składki, koszty usługi, stopy procentowe.

Aktuariusz może zarabiać również w firmach powiązanych z planami emerytalnymi, w których szacuje zobowiązania, roczne plany i wysokość konkretnych składek emerytalnych. Najprościej powiedzieć, iż zasadniczym aspektem aktuariusza jest szacowanie niebezpieczeństwa. By zostać aktuariuszem należy ukończyć szkołę wyższą, przejść test aktuaryjny i przejść przez dwuletnie praktyki pod kierownictwem doświadczonego aktuariusza. Sam egzamin na aktuariusza składa się z 4 etapów. Kompletną listę kompetentnych aktuariuszy da się zobaczyć na portalu internetowych Komisji Nadzoru Finansowego.